Skąd bierze się pellet?
Pellet to naturalny i ekologiczny produkt grzewczy, który powstaje w wyniku sprasowania rozrobionego drewna, trocin, słomy lub pędów wierzby energetycznej w najczęściej spotykane kostki lub wałki. Jest coraz częściej wykorzystywanym produktem opałowym, który można spalać w nowoczesnych piecach uzyskując zadowalający komfort cieplny.
Jak powstaje pellet?
Proces powstawania pelletu nie jest skomplikowany, a technologia wykorzystywana do jego produkcji nie jest droga. To wszystko wpływa na koszt materiału grzewczego, który w porównaniu do węgla, gazu czy prądu jest bardzo atrakcyjny. Pellet powstaje z odpadów przeróbki specjalnych gatunków drewna, torfu, niskiej jakości miazgi, odpadów drzewnych i rolniczych bez użycia mineralnych zanieczyszczeń, dzięki czemu spalanie pelletu nie jest szkodliwe dla środowiska. Produkcja pelletu polega na poddaniu biomasy suszeniu, rozdrabnianiu i prasowaniu. Produkt na ostatnim etapie produkcji jest także schładzany i utwardzany, co nadaje mu trwałość. Zimny pellet poddawany jest przesiewowi, co kończy proces produkcji.
Zalety stosowania pelletu
Pellet zaliczany jest do ekologicznych źródeł produkcji ciepła. W porównaniu z innymi paliwami ma wiele zalet. Do najważniejszych należy fakt, iż pellet jest przyjazny dla środowiska, co oznacza, że podczas spalania nie dochodzi do emisji szkodliwych dla otoczenia gazów i innych zanieczyszczeń. Pellet charakteryzuje niski procent tlenku węgla i wysoka wymiana ciepła. Pellet wypala się praktycznie całkowicie, co oznacza, że po użyciu tego materiału pozostają minimalne odpady w popielnikach. Pellet pakowany jest najczęściej w worki, dzięki czemu można go łatwo przewozić, ale także przechowywać w kotłowniach lub innych, dedykowanych pomieszczeniach. Stwarza on także niskie zagrożenie pożarowe, co oznacza, że można go bezpiecznie transportować i przechowywać.